Felújítás a Váci Irgalmasrendi Kórház kápolnájában
Irgalmas szellemiségű gyógyításra szükség van Magyarországon!
„Van-e nagyobb lehetősége a szegénynek, a betegnek az irgalmasok ajándékánál, akik Istenes Szent János példájára irgalmas szeretettel szolgálnak. Szeretettel, amely kiszolgáltatja magát, irgalommal, amely védettséget is garantál?” (Kozma Imre atya, a Betegápoló Irgalmasrend magyarországi vezetője)
A Betegápoló Irgalmasrend ma Magyarországon a Budai Irgalmasrendi Kórházat, a Pécsi Irgalmasrendi Kórházat, a Váci Irgalmasrendi Kórházat, az Érdi Szent József Otthont, valamint a Pilisvörösvári Szent Erzsébet Otthont működteti. A „minőség, spiritualitás, elfogadás, felelősség és hospitalitás”, azaz az Irgalmasrend küldetésének alapértékeivel összhangban működnek a Rend magyarországi kórházai is Kozma Imre atya, a Rend magyarországi vezetője, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke vezetésével. Az irgalmasrendi kórházak azt a keresztény gyógyító kultúrát szeretnék megőrizni, amire ugyanakkora szüksége van az emberiségnek ma, mint ötszáz évvel ezelőtt, a Rend alapításakor. Magyarországon az intézményesített gyógyítás úttörői éppen az irgalmasrendi szerzetesek voltak még a tizenhetedik században.
A Betegápoló Irgalmasrend (római katolikus szerzetesrend) az 1763-ban alapított és 1950-ben államosított váci kórházát a rendszerváltozás évében (1989) igényelhette vissza. 1995-ben került a Rend birtokába. Mivel működtetésére a Rend nem volt felkészülve, ezért Máltai Szeretetkórház néven a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Alapítványa üzemeltette.
2011. június 1-től - a Rend római központjának jóváhagyásával - Váci Irgalmasrendi Kórház néven a Betegápoló Irgalmasrend végzi a fenntartói feladatokat.
Jelenleg 120 ágyas krónikus kórházként működik közmegelégedésre, eredményesen.
Az átvételkor műszaki felülvizsgálat is készült, melynek kapcsán a Rend folytatni kívánta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat értékmentő munkáját, melyet 1995 és 2011 között végzett. (Teljes tetőcsere és héjazat-újjáépítés, kazántelep létesítése gázellátással, épületbontással, teljes udvari homlokzatfelújítás, ablakrekonstrukció terveztetése).
Műszaki szükségességből a gépészeti és elektromos vezetékeket is kicseréltük.
Az 1780-ban épült műemléképület eredeti szépségében való megjelenítéséhez további rekonstrukciós munkák váltak szükségessé, melyeket szintén elvégeztettünk, már, mint Irgalmasrendi Kórház.
- ablakrekonstrukció,
- utólagos egyszintes beépítések elbontása az udvari oldalon,
- földszinti folyosó boltíveinek kibontása,
- földszinti fogadótér kiépítése az egyszintes beépítések helyén (üveg),
- Gránátalma Patika helyiségeinek teljes rekonstrukciója,
- meglévő vizesblokkok korszerűsítése,
- teljes folyosó és fogadótér burkolatrendszerének kialakítása (padlófűtéssel),
- víz- és csatornarendszer (választott) kialakítása földszinten és udvaron,
- fűtési és elektromos rendszerek kialakítása, a meglévő nyomvonalak felhasználásával,
- teljes udvar közműfelújítása kert- és burkolatkialakítással,
- liftépítés,
- emeletráépítés a nem műemlék szárnyon.
Ezzel az épületegyüttes „testi gyógyításra” igénybevett részei megújultak.
Az irgalmasrendi építészeti hagyományoknak megfelelően a kápolna szerves része az épületnek. Az ablakrekonstrukció és homlokzatfelújítás során a kápolna külső homlokzata is megújult, a „lelki gyógyulás” helye, a kápolna azonban rekonstrukcióra, felújításra vár.
2015-ben pályázatot nyújtott be a Rend a kápolna teljes felújítására, hiszen az eddigi munkákat saját forrás felhasználásával végezte.
Az EGYH-EOR-15-724 Egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások pályázat 40 millió Ft elérhető összegéből a beruházási költségnek alig több mint 10%-át kaptuk meg. Ennek ellenére a Rend fontosnak tartja a kápolna teljes megújulását, megújítását.
A kápolna belső felújítási munkái
- műemléki kutatás,
- értékleltár-készítés,
- felújítási- és engedélyezésiterv-készíttetés,
- repedéshelyreállítás falvarrással,
- lábazat leverése és új lábazat készítése süttői mészkőből, szigetelésjavítással,
- padlófűtés kialakítása,
- padlóburkolat bontása és új süttőimészkő-burkolat készítése,
- lélegző festés készítése,
- restaurálás,
- elektromos vezetékek felújítása, világítás,
- új liturgikus tér kialakítása,
- új belső bútorzat (padok).
Galéria