Legfőbb feladatunk, hogy - a legteljesebb értelemben vett - gyógyításhoz járuljunk hozzá azáltal, hogy a betegek, családtagjaik és a kórházi munkatársak számára az állapotukból, foglalkozásukból, körülményeikből származó krízishelyzetekben lelki, spirituális és etikai támogatást, megértő, szerető jelenlétet biztosítsunk. Támogatjuk őket belső erőforrásainak mozgósításában; életük, szenvedésük, aktuális élethelyzetük értelmének megtalálásában.
A betegek, hozzátartozók és munkatársak látogatását osztályos lelkigondozók végzik. Kórházunk minden fekvőbeteg osztályának felelős lelkigondozója van, aki a gyógyító személyzet tagjaival együttműködésben szolgálja betegeink „EGÉSZ-ségének” helyreállását.
A lelkigondozói beszélgetéseket a pasztorálpszichológia elméleti alapjain a „segítő beszélgetés” legalkalmasabb eszközeinek felhasználásával állítjuk a gyógyulás szolgálatába.
Útitársként szegődünk beteg testvéreink mellé, hogy a jelenlétünkkel, figyelmünkkel, meghallgatásunkkal reményt keltő fénysugárként tanúskodjunk Urunk szeretetéről. Azt segítjük elő, hogy a hozzánk bizalommal forduló embertárs – akinek felekezeti és világnézeti hovatartozását tisztelettel elfogadjuk -, saját spiritualitásából meríthessen erőt és meglelje békéjét.
Sürgős esetben, krízishelyzetekben, illetve a Kórházunkban meghalt betegek hozzátartozóinak támogatására a Lelkigondozó Szolgálat beosztott, ügyeletes lelkigondozója hívásra a betegágyhoz érkezik és lelkigondozói beszélgetésre ad lehetőséget.
A Lelkigondozó Szolgálat feladata a kórházlelkésszel együttműködve, külső lelkészek bevonásával betegeink szentségi és liturgikus ellátásának megszervezése.
Katolikus betegeink a szentségek gyógyító erejével élhetnek (szentgyónás, betegek kenete), a liturgiákon kívül lehetőségük van naponta szentáldozásban részesülni.
Protestáns betegeink számára istentiszteletek és lelkészi látogatások megszervezésével is szolgálunk.
Betegeink minél teljesebb ellátására törekedve együttműködünk a helyi görög katolikus parókiával, a református gyülekezetekkel, az Evangélikus Kórházlelkészséggel, és. a Zsidó Hitközség szolgálattevőivel.
Meghalt betegeinkről és munkatársainkról – családtagjaikkal közösen – évente kétszer gyászmisén emlékezünk meg.
A lelkigondozókat a leggyakrabban az alábbi élethelyzetekben hívják:
Amikor a beteget
- félelem, szorongás, gyászélmény, vagy más veszteség kínozza,
- elkeseredett, súlyos állapotba került,
- súlyos feszültséget, magányt él meg,
- a haldoklás fájdalmas idején;
- amikor testi gyógyulása a lelki terhek miatt húzódik.
Betegeink és munkatársaink fordulhatnak hozzánk hitbéli kérdéseikkel, családi problémáikkal, szociális problémáikkal, pszichés terheik hordozásában.
Gyászoló betegeink és családtagjaik számára gyásztanácsadást teszünk lehetővé.
A lelkigondozói találkozás legtöbbször általános ismerkedéssel indul. Ha szükség mutatkozik, akkor bizalomteli és titoktartással védett kapcsolatban nyílik lehetőség arra, hogy a feszítő érzések, a megválaszolatlan kérdések kimondásra kerüljenek, és ezzel az útkeresés első lépései felé induljon.
A lelkigondozókat tanulmányaik és gyakorlati képzésük arra készíti fel, hogy az ember transzcendenssel, embertársaival és önmagával való kapcsolatának sérüléseiben segítse a gyógyulást a Kórházban adott idői keretek (a bent-tartózkodás napjai, illetve a 15-50 perces beszélgetések) és fizikai állapota lehetőségein belül.
Szolgálatunkban a JELENLÉT kulcsfontosságú.
Amennyiben a lelkigondozó kompetenciahatárait meghaladó problémával találkozik, felelőssége, hogy további szakmai segítséget javasoljon. Fontos feladatunk betegeinket nyitottságukban és motivációjukban segíteni, hogy elfogadják a többi professzionális segítő szakma adta lehetőségeket.