Az Irgalmasrendi Kórház Lelkigondozó Szolgálata a Betegápoló Irgalmasrend hagyományaira építve, az intézményesített lelkigondozás közel száz esztendős amerikai és nyugat-európai tapasztalatai alapján jött létre. Korszerű pszichológiai, pasztorálpszichológiai, lelkivezetői ismereteket és szervezetfejlesztési módszereket alkalmazva működik.
Legfőbb feladatunk, hogy - a teljes értelemben vett - gyógyuláshoz járuljunk hozzá azzal, hogy Kórházunk betegei, családtagjaik és a kórházi munkatársak számára az állapotukból, foglalkozásukból, körülményeikből származó krízishelyzetekben lelki, spirituális és etikai támogatást, megértő, szerető jelenlétet biztosítsunk.
A lelkigondozókat a leggyakrabban az alábbi élethelyzetekben hívják: amikor az embert
- félelem, szorongás, gyászélmény, vagy más veszteség kínozza,
- elkeseredett, súlyos állapotba került,
- nagy feszültséget, magányt él meg,
- a haldoklás fájdalmas idején,
- amikor testi gyógyulása a lelki terhek miatt húzódik.
Betegeink és munkatársaink fordulhatnak hozzánk hitbéli kérdéseikkel, családi problémáikkal, szociális problémáikkal, pszichés terheik hordozásában.
A látogatásokat osztályos lelkigondozók végzik. Kórházunk minden fekvőbeteg osztályának felelős lelkigondozója van, aki a gyógyító személyzet tagjaival együttműködésben szolgálja betegeink testi-lelki, „egész-ségének” helyreállását.
Sürgős esetben, krízishelyzetekben, illetve a kórházunkban meghalt betegek hozzátartozóinak támogatására a Lelkigondozó Szolgálat ügyeletes lelkigondozója a betegágyhoz hívható.
Munkánk fontos része a kórházlelkésszel együttműködve betegeink és munkatársaink szentségi ellátásának előkészítése, lelkészi látogatásának megszervezése.
A katolikus betegek kórházunkban szentmisén vehetnek részt, a szentségek (szentgyónás, betegek kenete) gyógyító erejével élhetnek, szükség esetén betegágyukban is naponta lehetőségük van szentáldozásban részesülni.
Protestáns betegeink számára istentiszteletek és lelkészi látogatások megszervezésével is szolgálunk.
A Kórház újjáalakulása óta képzési központként is működjünk a hazai, lelkipásztorkodást oktató műhelyek között. Módszertani-kutatási tevékenységünk rendszeres műhely- és szupervíziós alkalmakból, továbbképzésekből épül fel.