- Standorte / Abteilungen
- Landkarte
-
-
Krankenhäuser und andere Standorte
-
Abteilungen
-
- schließen
Irgalmas szellemiségű gyógyításra szükség van Magyarországon!
„Van-e nagyobb lehetősége a szegénynek, a betegnek az irgalmasok ajándékánál, akik Istenes Szent János példájára irgalmas szeretettel szolgálnak. Szeretettel, amely kiszolgáltatja magát, irgalommal, amely védettséget is garantál?” (Kozma Imre atya, a Betegápoló Irgalmasrend magyarországi vezetője)
A Betegápoló Irgalmasrend ma Magyarországon a Budai Irgalmasrendi Kórházat, a Pécsi Irgalmasrendi Kórházat, a Váci Irgalmasrendi Kórházat, az Érdi Szent József Otthont, valamint a Pilisvörösvári Szent Erzsébet Otthont működteti. A „minőség, spiritualitás, elfogadás, felelősség és hospitalitás”, azaz az Irgalmasrend küldetésének alapértékeivel összhangban működnek a Rend magyarországi kórházai is Kozma Imre atya, a Rend magyarországi vezetője, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke vezetésével. Az irgalmasrendi kórházak azt a keresztény gyógyító kultúrát szeretnék megőrizni, amire ugyanakkora szüksége van az emberiségnek ma, mint ötszáz évvel ezelőtt, a Rend alapításakor. Magyarországon az intézményesített gyógyítás úttörői éppen az irgalmasrendi szerzetesek voltak még a tizenhetedik században.
A Betegápoló Irgalmasrend (római katolikus szerzetesrend) az 1763-ban alapított és 1950-ben államosított váci kórházát a rendszerváltozás évében (1989) igényelhette vissza. 1995-ben került a Rend birtokába. Mivel működtetésére a Rend nem volt felkészülve, ezért Máltai Szeretetkórház néven a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Alapítványa üzemeltette.
2011. június 1-től - a Rend római központjának jóváhagyásával - Váci Irgalmasrendi Kórház néven a Betegápoló Irgalmasrend végzi a fenntartói feladatokat.
Jelenleg 120 ágyas krónikus kórházként működik közmegelégedésre, eredményesen.
Az átvételkor műszaki felülvizsgálat is készült, melynek kapcsán a Rend folytatni kívánta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat értékmentő munkáját, melyet 1995 és 2011 között végzett. (Teljes tetőcsere és héjazat-újjáépítés, kazántelep létesítése gázellátással, épületbontással, teljes udvari homlokzatfelújítás, ablakrekonstrukció terveztetése).
Műszaki szükségességből a gépészeti és elektromos vezetékeket is kicseréltük.
Az 1780-ban épült műemléképület eredeti szépségében való megjelenítéséhez további rekonstrukciós munkák váltak szükségessé, melyeket szintén elvégeztettünk, már, mint Irgalmasrendi Kórház.
Ezzel az épületegyüttes „testi gyógyításra” igénybevett részei megújultak.
Az irgalmasrendi építészeti hagyományoknak megfelelően a kápolna szerves része az épületnek. Az ablakrekonstrukció és homlokzatfelújítás során a kápolna külső homlokzata is megújult, a „lelki gyógyulás” helye, a kápolna azonban rekonstrukcióra, felújításra vár.
2015-ben pályázatot nyújtott be a Rend a kápolna teljes felújítására, hiszen az eddigi munkákat saját forrás felhasználásával végezte.
Az EGYH-EOR-15-724 Egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások pályázat 40 millió Ft elérhető összegéből a beruházási költségnek alig több mint 10%-át kaptuk meg. Ennek ellenére a Rend fontosnak tartja a kápolna teljes megújulását, megújítását.